powitanie / muzycy / Bartłomiej Krauz
« grudzień 2017 »
PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
statystyka
Bartłomiej Krauz - Życiorys Artystyczny

akordeonista, wokalista, aranżer  
Bartłomiej „Wariat” Krauz urodzony 9 marca 1975 roku w Łańcucie, ale wychowywał się w Markowej. Posiada „absolutną zdolność do nie zoorganizowania sobie życia” oraz nieposkromioną osobowość. Ponadto jest "fanatycznym" chórzystą: Cantores Resovienses (w Liceum Muzycznym w Rzeszowie), Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie, Sine Nomine i przede wszystkim Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 3-ciej klasy Szkoły Podstawowej gra na tak zwanej „zmarszczce” czyli akordeonie. Gry uczył się kolejno w Społecznym Ognisku Muzycznym w Markowej, Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Łańcucie, Państwowym Liceum Muzycznym w Rzeszowie i Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, w której zagrał w 1999 roku dyplom i uzyskał tytuł magistra sztuki. Co do konkursów to jak powiada brał udział w kilku, ale byli od niego lepsi.

Życie to dla niego śmiech i zabawa, dlatego też od ponad 10-ciu lat związany jest z Kabaretem Moralnego Niepokoju z Warszawy, w którym gra na akordeonie, śpiewa i współaranżuje. Uczestniczy również w recitalach Katarzyny Zygmont.Z Hadrianem Tabęckim "na niwie muzycznej" spotkał się akompaniując (z niezapomnianym zespołem "Daremny Trud") finalistom PPA we Wrocławiu w 1998 roku. Potem również PPA w 1999 i 2000 roku, recitale z Krystyną Tkacz, Markiem Richterem i Jackiem Bończykiem, udział w przedstawieniu "Opera Żebracza" z muzyką J.K.Pawluśkiewicza w Teatrze Dramatycznym.Jest również członkiem zespołu Kameleon, z którym uczestniczył m.in. w: realizacjach telewizyjnych („Pod dachami Paryża dla TVP2, „Ulica Szarlatanów” dla TVP3, „Stopklatka” dla TVP2), festiwalach (Festiwal im. Anny German w Zielonej Górze, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, Festiwal Piosenki Francuskiej w Lubinie, „Słowiański Bazar” w Witebsku, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach), oraz nagraniach muzyki do teatru, filmu i telewizji („Kameleon” - film Janusza Kijowskiego, „Piękna Pani Seidenman” - teatr telewizji w reżyserii Janusza Kijowskiego, „Krótki Kurs Poezji Dziecięcej” w reżyserii Wojciecha Szelachowskiego).

Nagrywa dla rozgłośni radiowych i wytwórni płytowych (m.in. płyty Mirosława Czyżykiewicza , Stanisława Wielanka, Jacka Bończyka, Joanny Lewandowskiej).

Mimo, iż uważa się za „matoła kompozycyjnego” aranżował muzykę do spektaklu „Niemen – rzeka wspomnień” oraz kilku piosenek do dwóch edycji festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Krakowie.

Swego czasu nie stronił od pracy pedagogicznej - szkolił swoich następców w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Żyrardowie i jak to mówi „żeby pomóc swoim studentom zrezygnował z tej ciepłej posadki”.

Stale współpracuje m.in. z Michałem Bajorem, Stanisławem Wielankiem, Romanem Kołakowskim, Jerzym Satanowskim, Anną Dymną, Krystyna Tkacz, Magdą Kumorek, Yugopolice, Wojtkiem Orszulakiem i zespołem „Des Moines”.