powitanie / Recenzje i artykuły / Teresa Drozda o nowej płycie "Ma cherie"
« grudzień 2017 »
PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
statystyka
Teresa Drozda o nowej płycie "Ma cherie"

Osiem długich lat "rodziła się" nowa płyta Mirosława Czyżykiewicza. Dla mnie jest ona dalszym ciągiem opowieści, którą dla nas - słuchaczy, Artysta snuje od zarania. Mam tu na myśli łączność, którą daje się odczuć, tak w warstwie muzycznej, jak i tekstowej, z poprzednimi płytami, zwłaszcza z "Ave" i "Allez". I na to się czeka. Na tę muzyczność, która porywa, na głos, któremu się wierzy, na słowa, które znaczą.

To, co zaskakuje (ale nie przeszkadza!) to fakt, że tylko jeden (na czternaście) tekst jest autorstwa Czyżykiewicza. Choć na "Allez" te proporcje także nie były imponujące - cztery autorskie teksty na czternaście piosenek. Tym bardziej uzasadniona jest teza o "łączności" kolejnych krążków. Czyżykiewicz szuka dobrej, muzycznej literatury, tekstów nieodkrytych, które potrafi tak umuzycznić i tak zaśpiewać, że brzmią, jakby sam je napisał. A nam wydaje się, że MUSIAŁ je napisać. Zresztą, tak bogiem a prawdą, kogo obchodzą jacyś autorzy tekstów? A może powinni? Na "Ma Cherie" pojawiają się Szekspir, Norwid, Broniewski, Herbert, Różewicz, Kofta, Kaczmarski, Mandelsztam... Jest ukochany poeta Czyżykiewicza Brodski. Są Poniedzielski i Kass. I każdy z nich poddaje się czarowi Czyżykiewicza. Jego poezji. Jego kolorom. Jego muzyce. I każdy brzmi, jakby został napisany, namalowany na nowo. Terminy plastyczne są jak najbardziej na miejscu, bo wszak Czyżykiewicz jest malarzem, a dźwiękami maluje słowa. Każdy tekst jest nimi otulony. Każde "brzęknięcie" znaczy. Każda pauza też.

I myślę jeszcze, że to dobrze, że Artysta każe nam na siebie czekać. Jego płyt nie można słuchać "szybko". Nie poddają się zwykłym regułom medialno-marketingowym. Tu potrzeba namysłu, czasem samotności, często czasu. By usłyszeć. Zrozumieć. Poczuć.

Mirosław Czyżykiewicz jest wierny. Ideom. Pewnym. Czyli zapewne - wierny też sobie. Jak na Artystę przystało.

 

Teresa Drozda

http://strefapiosenki.pl

 

RDC - Polskie Radio